19 Eylül 2020

Kar Tatili

          Hiçbir tatil kar tatilinin yerini tutmaz. O yüzden kış ayının yeri ayrıdır. Yaz ayında koca bir yaz tatili olsa bile onun geleceğini herkes bilir. Sürprize mahal yoktur. Ama kar tatili öyle mi? Ansızın bir gelir ki sormayın onun keyfini. Halit de o akşam karın yağışını izliyor umutla. Acaba yarın tatil ederler mi okulu? Belki ederler, belki etmezler. Bu umut yeter Halit’e. Karın yeryüzünü ele geçirmesini keyifle izlerken bir yandan da tatil olursa yarın neler yapacağının hayallerini kuruyor. Arkadaşı Gökhan’la çıkıp kar topu oynarlar. Hatta kardan adam bile yaparlar belki. Halit buzdolabına gidip havuç var mı diye kontrol ediyor. Bir sürü havuç var dolapta. Oh be, kardan adamın burnunu istedikleri gibi yapabilecekler. Sıra gözlerine gelince onda hiç sorun yok zaten. Halit’in de Gökhan’ın da evleri sobalı. İsteseler on tane bile göz yapabilirler ama kardan adam dediğin iki gözlü olur. Halit bu kuralı kim koymuş sanki diye aklından geçiriyor. Bizim birbirimize bu kadar benzememiz yetmezmiş gibi yaptığımız kardan adam bile mi bize benzemek zorunda? Neden kardan adamı on gözlü yapamıyoruz? 

          Aslında Halit kardan adamı on gözlü yapmaktan kaçacak bir çocuk değil ama biliyor ki öyle yaparsa kimse beğenmeyecek kardan adamı. “Böyle kardan adam mı olurmuş?” diyecekler, “Boşuna uğraşmışsın Halit.” 

          Halit yarın kar tatili olursa kardan adamını on gözlü yapmaya karar verdi. Peki Gökhan buna ne diyecek acaba? Kim ne derse desin önemli değil ama beraber yapacakları için Gökhan’ın ne diyeceği önemli diye düşünüyor Halit. Gökhan karşı çıkabilir bu duruma. Onu ikna edebilir mi acaba? “Edemezsem bile beş gözde anlaşırız. Gökhan hâlden anlar.” diye düşünüyor.  

          “Kar şiddetini iyice arttırdı anne, yarın kesin tatil artık.” dedi annesine. O da onay verince uzun zamandır bu kadar keyifli bir akşam geçirmediğini düşünüyor. Dışarıda bembeyaz kar, evdeki soba gürül gürül... Aklında yarın için bir sürü hayal. Onun bu hâlini gören der ki; Halit hayat sana güzel be kardeşim.  

          Saat ilerliyor ama yarınki tatille alakalı bir gelişme yok. Kar öyle şiddetli yağıyor ki haberin gelmemesi Halit’in hiç umrunda değil. Kardan adamın gözlerini nereye yerleştireceğini düşünmekle meşgul O. Gökhan’la beş gözde anlaştılar diyelim. İkisini normal yerlerine takarlar. İkisini kafasının arkasına takarlar. Sonuncu nereye takılır? Halit kalan son gözü ellerden birine takmakta karar kılıyor. Ama diğer elin ne eksiği var sanki. O yüzden yarın Gökhan’la altı gözlü kardan adam için pazarlık yapacak. Kabul ederse ne âlâ. “Etmezse ben de kendi kardan adamımı kendim yaparım.” diye düşünüyor.  

          Artık yatma vakti geldi. Tatil haberi hâlâ gelmedi ama sabaha çok yüksek ihtimalle tatil olacak. O yüzden Halit gönül rahatlığıyla uyuyabilir.  

          Rüyasında Gökhan’la anlaşamadılar maalesef. O yüzden kendi kardan adamını kendisi yaptı tek başına. Artık o sadece Halit’in adamı. Ve tabii ki canlandı o kardan adam. Rüyaları bu yüzden çok seviyor Halit. Kardam adamla birlikte gezmeye çıkıyorlar. Tam tahmin ettiği gibi herkesin gözü kardam adamda. “Ne var yani altı gözlü kardan adam hiç mi görmediniz de böyle dik dik bakıyorsunuz?” diye düşünüyor. Beraber tüm o bakışları görmezden gelerek yollarına devam ediyorlar. Saatlerce yürüdükleri için gözden kayboluyorlar. Etraflarında artık kimseler yok. Halit tüm o ters bakışlardan kurtulduğu için çok mutlu oluyor.  

          Muhtemelen bir daha bu kadar güzel bir rüya göremeyecek. O yüzden yaşlandığında dahi rüyalarını düşündüğünde aklına altı gözlü kardan adamıyla baş başa yaptıkları gezi gelecek. Keşke Halit’in bundan haberi olabilseydi. Belki daha güzel rüyalar görebilmek için bir şeyler yapardı. 

          Sabah olunca Halit’i annesinin sesi uyandırıyor. Son duruma bakmak için pencereye koşan Halit üzülüyor. Kar durmuş. Televizyonda da tatille ilgili bir haber yok. Kahvaltısını zar zor yedikten sonra üstünü giyinip okula gidiyor.  

06.11.2019

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir